Стажувальна поїздка до Словаччини

25 – 28 жовтня 2016 року у рамках проекту «Дійсно  разом 2.0 – підтримка розвитку громадянського суспільства та територій на Україні та передача словацького досвіду», що фінансується SlovakAid – програмою Державної допомоги Словацької Республіки відбулася стажувальна поїздка представників НУО  Львівської, Закарпатської та Чернівецької областей. Метою поїздки було покращення обізнаності та розуміння процесу побудови громадянського суспільства та децентралізації державної влади через обмін досвідом на прикладі Словаччини та підтримку прямого залучення й участі у розвитку громад.

Поїздка включала ознайомлення з проектом «Теплообмінники – Культура в квартирі» – проект громади  Wuppertálska street, що є дуже актуальним в сьогоднішніх умовах, коли енергозбереження в Україні стоїть на першому місці в кожній громаді.

Також, вразило знайомство з ГО “Relevant” (Prešov) та їх проектом, який спрямований на підтримку випускників інтернатів (старше 18 років) та сприяння соціалізації молодих людей в суспільство. Молоді люди мають можливість обрати діяльність, яка б приносила їм задоволення, їм допомагають працевлаштуватись. Неоціненнимє те, що ці молоді люди отримують підтримку та віру у власні сили. В нас в Україні чимало молоді також має труднощі в пристосуванні до суспільного життя після інтернатів. Тому подібний проект може бути реалізований і у нас також.

Цікавою також була зустріч з мерією м. Пряшів.

На завершення поїздки учасники мали змогу побачити результати реалізації проекту ГО «Новий фільм» у Великий Шаріш (Veľký Šariš, Hlavná 43), яка збирає навколо себе молодих і перспективних режисерів, фотографів, сценаристів, акторів, кінематографістів, редакторів, а також письменників. Крім того, кожен, хто зацікавлений у створенні аматорських фільмів, перегляді старих кінострічок та в цікавому дозвіллі, має можливість відвідати відновлений кінотеатр завдяки проекту.

В цілому, стажувальна поїздка видалась цікавою та корисною. Кожен учасник мав змогу отримати цінні знання та досвід від сусідів з Словаччини щодо можливих майбутніх можливих проектів, які можна реалізувати і в нас в Україні.

 

Враження учасників поїздки:

Анна Кілас, координатор проектів БФ «Карітас Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ» (Львівська обл.)

«Для мене стажувальна поїздка до Словаччини була дуже насиченою та інформаційною. За декілька днів я побувала в трьох великих містах Східної Словаччини, ознайомилася із діяльністю п’яти закладів, побувала на зустрічі у мерії м. Пряшів, дала інтерв’ю для радіо «Патріа» та особисто вивчала словацький досвід розвитку громадянського суспільства.

Наприклад, як поділився заступник мера м. Пряшів, 80 % свого робочого часу він присвячує молодіжним питанням. Адже від того, в якому дусі і в яких умовах відбувається вишколення та розвиток особистих якостей молодих людей, залежить ступінь їх заангажованості та позиція щодо громадського життя. Тому ще в школі починається праця із дітьми, при навчальних закладах створюються молодіжні ради, старости класів та керівники рад запрошуються на тренінги по мотивації, лідерських та ініціаторських здібностях, де їх навчають презентувати свої ідеї, шукати партнерів та домовлятися. Цими та подібними питаннями займається спеціально створений Центр підтримки неформальної освіти.

Я побачила, що мені є, чому вчитися та до чого прагнути; і з новими ідеями повернулася додому.

Уляна Яжик, волонтер ГО Спільноти взаємодопомоги «Наша Хата» (м. Дрогобич, Львівська обл.)

«Радію з того, що мала можливість побувати у Словаччині із навчальною  метою. У сучасному світі не можна стояти на місці, потрібно весь час розвивати і шукати нових шляхів, щоб здобути досвід. Серед насиченої програми, яку ми мали у сусідній державі мені запам’яталась зустріч із заступниками міського голови міста Пряшів. Було помітно, що виконується робота не лише на папері, але й реальному часі. Гадаю, що ця навчальна поїздка була потрібною для майбутньої праці у місцевих осередках. Стажування проходили  також голови місцевих об’єднаних громад, координатори проектів, громадські діячі. Учасники обмінялись досвідом та отримали корисну інформацію для втілень нових ідей у проекти. Роботою нашої організації  зацікавилось багато учасників навчання, більшість з них має бажання завітати найближчим часом у Дрогобич і ближче познайомитись із процесом праці і того, як ми втілюємо проект «у життя». На мою думку потрібно побільше таких вишколів чи навчань, бо лише спільними зусиллями та обміном досвідом  ми зможемо (кожен на своєму місці та й в Україні в цілому) досягнути бажаних результатів».

Володимир Чоботарь (староста Глибочицької ОТГ, Чернівецька обл.)

Черговий раз вражений від Європейської країни, цього разу це Словаччина. В котре переконуюся в тому що нам заважає добре жити це ми самі, коли країна завбільшки як дві наших області переймається нами не менше а в якійсь мірі і більше ніж ми самі, то це є Рівень. Сама Словаччина вразила своєю організованністю, країна яка використовує все в буквальному сенсі цього слова, всі громадяни, починаючи з шкільного віку беруть активну участь в розвитку своєї Батьківщини, і що основне що всі владні органи цьому сприяють. Ми маємо повчитися в них хочаб прикладу залучення населення , до розвитку Держави, адже кожен хто хочаб щось зробить особисто буде цінувати продукт своєї праці! Вразили села, коли дивишся на населенний пункт віддаленний від міста, і бачиш в якому він стані, то хочетось просто приїхати сюди і жити. А що важливо, що Словаччина зберігає свою історію, проїжаючи різні міста ми побачили чималу кількість замків, їх стан вражає, таке враження що для них час зупинився, десь там в середньовіччі… Ми схожі чимось навіть мова схожа, спілкуватися нам було не важко впевнено можу сказати що більшість все розуміло. Але як би нам не легко тут жилося, з якими проблемами ми б не зіштовхнулися нам варто працювати над розвитком нашої Держави, і не залежно чий досвід ми переймаємо, нам завжди слід пам”ятати: Україна починається з нас!