Усі діти – передусім діти: круглий стіл із представниками освіти (продовження). Проєкт підтримки раннього розвитку та соціалізації дітей ромськох громади Закарпаття.

Усі діти – передусім діти. Але на практиці до ромських дітей є упереджене ставлення
Про труднощі у питаннях освіти дітей через національну приналежність під час круглого столу, який ми нещодавно організували, розповіла начальниця служби у справах дітей Закарпатської ОДА Світлана Якімеліна.
«У своїй роботі ми не розділяємо дітей за жодними ознаками, у тому числі й за національністю. Усі вони діти. Але на практиці справді ми маємо певні труднощі при усиновленні чи в інших питаннях, залежно від того, це дитина ромської народності чи ні.
Зараз діти ромської народності складають 62% від населення ромів на Закарпатті. Це дуже багато. Наша область посідає перше місце в Україні щодо питомої ваги дитячого населення до загального – 24%. По Україні цей відсоток 17 – максимум 20. У жодній області немає такої великої кількості дітей у загальній кількості населення. Хоча, зазначу, у нас велика кількість багатодітних сімей не лише серед ромського населення», – каже Світлана Якімеліна.
Якщо говорити про найгостріші проблеми, на які слід звертати увагу, то, на думку начальниці служби у справах дітей, це передусім освіта, відповідальне батьківство і своєчасне оформлення документів та реєстрація осіб.
«Ми досі маємо ситуації, коли вилучають дитину у батьків, а у мами немає документів, які підтверджують, що це її дитина. В такому випадку немає підстав віддати дитину цій матері. У Порошкові зараз ситуація, що не знають, скільки дітей ідуть у 1 клас. Тому що діти не зареєстровані у селі. В Ужгороді таких проблем, на щастя, майже немає».
Є й труднощі з усиновленням ромських дітей: «Неромські громадяни не дуже хочуть брати в сім’ю ромських дітей, старших 6-7 років. А для того, щоб дитину всиновила ромська сім’я, повинні бути відповідні санітарні умови та достатня заробітна плата. Тож потрібно говорити з ромами й про те, що можна і потрібно усиновлювати дітей із дитбудинків».
Нагадаємо, у рамках реалізації Проєкту підтримки раннього розвитку та соціалізації дітей ромської громади Закарпаття допомагаємо розробити і реалізувати ґрантові проєкти, що допоможуть змінити життя ромської громади краю.