Міжсекторна співпраця й передача кращого досвіду розвитку сільських громад Словаччини

 

Стажувальна поїздка "Дійсно разом"

Нещодавно учасники та організатори "Дійсно разом" здійснили триденну стажувальну поїздку до Словаччини - для обміну досвідом та позитивними прикладами у вирішенні широкого спектру економічних, соціальних та екологічних проблем сільських громад Словаччини.
Група для поїздки формувалася з місцевих лідерів, залучених до проекту, - представників від тих 8-ми неурядових організацій Західної України, які виграли конкурс мікро-грантів "Дійсно разом - підтримка комплексного розвитку сільських місцевостей в Україні шляхом мобілізації міжсекторної співпраці".

Словацький партнер проекту "Karpatska nadacia" в процесі цієї поїздки ознайомив українських учасників з п'ятьма надзвичайно успішними прикладами роботи сільських громад Словаччини.


Будуємо надію

В Herľany група поїхала, щоб познайомитися з громадською організацією ЕTP Slovensko - центром сталого розвитку і всебічної підтримки ромів Словаччини та зокрема з їхнім проектом "Будуємо надію".
"Будуємо надію" - це програма, що на основі мікрокредитувань підтримує нову модель будівництва житла для жителів ромських поселень. Сама схема досить цікава і підходить не тільки для ромів, а й для будь-яких малозабезпечених сімей, що не мають де жити. Організатори проекту тісно співпрацюють з місцевим муніципалітетом, який під цей проект виділяє землю по субсидованим цінам - 4 євро за квадрат. ETP в свою чергу оплачує будівельні матеріали теж по нижчим за ринкові. А всю роботу по будівництву виконують самі роми, власники житла. Вартість будинку (не маленького, до речі) і землі під ним складає шість-вісім тисяч євро, безвідсотковий мікрокредит роми мають сплатити за 8-10 років.
ETP в тісній співпраці з місцевою владою ретельно вибирає сім'ї, які братимуть участь у проекті мікрокредитування і спочатку піддає їх своєрідній перевірочній і водночас навчальній програмі планування і заощаджування фінансів, тим часом повністю беручи на себе всі нотаріальні та юридичні моменти.
Нині таких будинків вже є повністю готових і заселених 8. Працівники ЕТР стверджують, що наявність власноруч збудованого житла дуже позитивно позначається на мисленні і світосприйнятті проектантів. Вони починають шукати роботу, планувати бюджет і взагалі продуктивно адаптуються в соціум.

joomlamodniyportal.ruAlma Center

Alma Center - громадський Центр захисту і відновлення народних традицій Гемера, історичної області Словаччини. Карпатська надація привезла українську групу у Jablonov nad Turňou, щоб показати один з успішних досвідів Центру - кластерну туристичну модель розвитку Турніанського винного Шляху - старовинного виноробного регіону, який вони не так давно почали відновлювати. Винороби, ресторатори, готельєри, дрібні ремісники та туристичні центри - всі у цій місцевості намагаються працювати спільно. Все, що в них відбувається - результат спільного планування і співпраці. Під цей кластер регіон в цілому і ті чи інші його туристичні точки окремо виграли кілька європейських грантів на розвиток туризму, підтримку місцевої етніки, традицій та культури.
На фото - Granarium в Jablonovi nad Turňou - туристична точка Турніанського винного шляху. Це історична архітектурна пам'ятка (старовинна панська зернова комора), нині перетворена на винний льох. При ньому дегустаційний зал, хостели за 15 євро, ресторан, чудова навколишня територія та інше.

joomlamodniyportal.ru

Громадська організація BARDEJOV

Бардейов - дуже готичне, дуже старовинне місто. Вертикалі, що тягнуться в небо, стрілчасті вікна, вітражі, старовинна бруківка, численні башти і камінь. В серці міста - собор, біля нього класична площа ринок. Бардейов належить до об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як одне з найкрасивіших міст Словаччини.
Місцева громадська організація BARDEJOV тут надзвичайно впливова і потужна. Вона діє 12 років і за цей час виборола собі реальне право і можливості впливати на життя міста і роботу влади. Карпатська надація привезла українську групу сюди, щоб ознайомити з прикладом дуже успішної співпраці між громадськими організаціями і місцевим самоврядуванням. BARDEJOV два рази на рік влаштовує зустрічі між секторами для покращення комунікації, і приходить на ці зустрічі не стільки з вимогами до місцевої влади, як з пропозиціями і вже готовими результатами власної роботи.
- Тільки показуючи результат і те, що ми робимо корисного для міста, можна зламати бар'єр між секторами і громадськими об'єднаннями, - каже Jozef Jarina.
Проекти, які Komunitna nadacia BARDEJOV втілює в життя, це дуже реальні, дуже необхідні кожному місту речі.
Приміром, програма "Чистий Бардейов", ними запроваджена, проводиться вже майже 10 років щорічно і включає в себе два етапи: 1) нагородження трьох жителів міста за найкращий вигляд території. Це можуть бути фізичні особи, чи організація, чи магазин, словом будь-хто з тих, хто має будинок і шмат землі, тротуару і вулиці біля нього. Кожен може стати найкращим і отримати за це хороший фінансовий приз і гордість перед усім містом. 2) документування і фільмування найгірших місць, найменш доглянутих територій, будинків, дворів - і вивішування фото у інтернет та демонстрація по телебаченню. Зрозуміли, чому таке охайне місто? Бо кожний хоче бути першим і не хоче бути останнім - прибирає і облагороджує сам біля себе. Приміром, один з жителів - фанат "Бітлз", оформив свій дім відповідно. Мерія пішла йому на зустріч і назвала вулицю вулицею Джона Леннона. Тепер він живе на вулиці Джона Леннона, а бардейовці водять до його будинку екскурсії з туристами.
І таких проектів покращення міста у цієї організації - шість чи сім різних. Вони пропагують велосипеди і молодіжний рух, відновили середньовічні різдвяні ярмарки, проводять акції і суботники по ремонту і облагородженню територій.

joomlamodniyportal.ru

Свержов

Карпатська надація привезла українську групу у Свержов, щоб ознайомити з діяльністю Фонду громади, який допомагає залучати в село недержавні кошти європейських організацій та інших донорів. За гроші Фонду село відбудувало офісне приміщення, спортмайданчик, квартири для молодих сімей, відремонтувало садок etc.
Також голова села Pavol Ceľuch поділився успішним досвідом реформ місцевого самоврядування - він створив добровільне об'єднання з 78-ми громад (переважно сільських + громада міста Бардейова), яке дозволяє суттєво заощаджувати на адміністративних витратах, пов'язаних з освітньою системою (оформлення в школи й садки) і дозвільною системою (видача довідок, дозволів і таке інше). Простими словами, замість того, щоб в кожному селі утримувати штат працівників, які видають і оформляють різноманітні довідки, тепер це робить один офіс (з 20-ти чоловік) для всіх 78-ми громад. Всього 20 людей забезпечують усю роботу, а в кожному селі залишився по один адміністратор. Економія в грошах дає в рік під 200 000 євро для одного села (в залежності від населення). Це той державний фонд, який кожне село зазвичай отримує від держави на зарплату трьох чи чотирьох людей в сільській адміністрації. Село ці зекономлені 200 тисяч державі не повертає, а витрачає на власні потреби.
Додатково Pavol Ceľuch поділився досвідом співпраці з ромським населенням, зокрема організацією громадських робіт у селі. Завдяки ромській громаді більшість робіт по будівництву і благоустрою Свержова нині виконується самотужки. Тим часом як інші села замовляють такі послуги в комерційних фірм і витрачають на це гроші з сільського бюджету.

joomlamodniyportal.ru

Еко-центр SOSNA

Екоцентр SOSNA, що розташований в 12-ти кілометрах від Кошиць - це місце, де задають моду на усякі невеличкі (домашнього вжитку) екологічні пристосунки, що працюють на сонячній та інших альтернативних енергіях, відходах з деревини, соломи чи паперу. В SOSNA сконструювали і демонструють усім охочим купу усіляких цікавих речей - маленькі печі, які мають високу ефективність навіть при невеликій кількості палива, повітряний генератор, виготовлений з простої бочки і велосипедних коліс, сушку для овочів, сконструйовану зі старого комоду і звичайного вікна, казан, що варить на сонячній енергії та інше. Провідна ідея тут знайти не тільки екологічні способи заміни традиційних енергоносіїв, але при цьому обов'язково дешеві - на період енергетичної кризи.
Основну будівлю центру під час реконструкції утеплювали мішками з соломою, коноплею і подрібненим папером, а зараз поруч будують дім хобіта повністю екологічним способом, використовуючи глиняну штукатурку, ізоляцію з конопель, вовни й паперу і деревину. Тут ще безліч усього (очищення води за допомогою коріння рослин, компостування відходів, екотуалети, екодушова, природній сад etc)

joomlamodniyportal.ru

© 2013-2014 Карпатський фонд Україна. Розробка сайту - IIDEA studio