Словаччина допомагає розвивати українське село

Одразу в чотирьох областях України – Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській та Черкаській – вже майже рік поспіль впроваджується в життя програма з підтримки комплексного розвитку сільських місцевостей “Дійсно разом”. Мета – перейняття словацького досвіду розвитку сільських громад та започаткування власних проектів на основі позитивних практик Словаччини.

В рамках програми “Дійсно разом” Карпатський фонд України у партнерстві з словацькими організаціями “Karpatska nadacia” та “Slovak Aid” підтримав кілька цікавих практичних проектів розвитку сільських місцевостей від восьми неурядових організацій по всій Західній Україні.

Наталія Белей, працівник Карпатського фонду Україна, координатор проектів у сфері міжрегіональної та транскордонної співпраці розповідає про передумови створення програми “Дійсно разом”:

– Починаючи з 1994 року законодавча та виконавча влада в Україні регулярно розробляють цільові програми, спрямовані на сільський розвиток. Однак різноманітні соціологічні опитування мешканців українських сіл продовжують підтверджувати очевидне: українське село занепадає. Активна молодь залишає сільську місцевість у пошуках більших зарплат та кращого рівня життя, а ті, що залишаються, не бачать перспектив і втрачають бажання робити бодай щось. Суспільна апатія, соціальні та економічні проблеми підривають традиційну основу сільських громад, що не найкращим чином впливає на життя усієї країни, оскільки на сільських територіях проживає третина населення нашої держави і припадає 90% її площі. Можливо, це зумовлено тим, що більшість ініційованих проектів розвитку сільських громад носять чітко визначений підхід «зверху-вниз». Основна діяльність їх зосереджується на проведенні різних видів навчання, що саме по собі без практичного застосування та отримання видимих результатів призводить до зневіри у різні ініціативи такого роду. Тому Карпатський фонд разом зі словацькими партнерами, беручи до уваги позитивний словацький досвід вирішив, що необхідно створити принципово іншу програму, таку, яка робить акцент на практичному втіленні набутих знань у життя. Так народилася “Дійсно разом” – програма, що підтримує проекти, спрямовані на вирішення конкретних потреб сільських громад в економічній, соціальній чи екологічній сферах і ведуть до чітких і сталих практичних результатів. Словом, у центрі реформування і розвитку опинилися конкретні люди – прості сільські мешканці, які не просто навчаються, а застосовують досвід та знання на практиці і отримують видимий реальний результат.

Наразі програма працює вже рік і може похвалитися хорошими практичними результататами.

Чесниківський сир

Чесники, що на Івано-Франківщині, славляться своїми коровами та молочними виробами з давніх пір. А в найближчому майбутньому завдяки ініціативі активної сільської громади (кооперативу “Еком” та БО „Піклувальна рада Чесниківської загальноосвітньої школи І-ІІ cтупенів”) та програмі “Дійсно разом” чесниківці зможуть виробляти ще й власний твердий сир.

Для втілення в життя такого амбіційного проекту вже зроблено чимало: проведений ремонт у приміщенні для виробництва сиру, обаднане приміщення для зберігання і дозрівання сиру, закуплено сепаратор молока і матеріали для встановлення місцевої системи очисних споруд та інше.

Налагодження виробництва твердого сиру дасть можливість збільшити заготівлю молока від сільчан, розширити кількість власників корів та врегулювати ціну за здане молоко незалежно від фактору сезонності. Відповідно чесниківці мають хорошу переспективу збільшити свій дохід за рахунок збільшення об`єму зданого молока i створення додаткової вартості виробленого сиру. Налагодження в селі виробництва сиру також привертає увагу до громади, потенційно створює передумови для розвитку зеленого туризму.

 

Старому саду – нове життя

Приклад львівського села Вовків засвідчує, що навіть кілька активних людей можуть зробити життя своєї громади кращим. Тут вже давно зрозуміли, що грошей від держави на розвиток не дочекаєшся. Але громада знайшла вихід — дрібні гранти на розвиток села.  Завдяки співпраці з тими чи іншими фондами та ресурсними центрами вовківці зробили вже чимало: облаштували зупинку ромадського транспорту, розширили пасічництво, розвивають туризм, підтримують в належному стані церкву, народний дім, клуб та музей.

Наразі за підтримки Карпатського фонду та Західноукраїнського ресурсного центру місцева громада, Вовківська сільська рада та ГО “Калиновий рай” облагороджують старий сад, який колись висадили учні вже недіючої нині школи. Там дають не тільки лад деревам, а й зведуть в ньому дитячий майданчик iз гойдалками.

Проект спрямований практично на всіх жителів села Вовків. Облагороджений та впорядкований сад має стати місцем відпочинку дорослих, підлітків  і дітей, своєрідним маленьким «фруктовим» парком для місцевої громади, а одночасно і атрактивним місцем для туристів. Спільна праця (толока) з облаштування саду та подальше спільне проведення дозвілля зблизить людей. В перспективі місцеві діти матимуть можливість проводити свій час у безпечному місці під наглядом своїх батьків, а батьки в цей час зможуть спілкуватися між собою. Місцеві підлітки будуть мати кращу альтернативу, ніж проведення часу просто на вулиці. Бесідка в саду стане місцем для проведення навчань для дорослих (догляд за садом, органічне землеробство, бджільництво, сушка яблук з саду та інше). А доглянуті, впорядковані дерева даватимуть кращий урожай.

Найкраще – дітям!

В закарпатському селі Бене вже в найближчому майбутньому з’явиться великий і функціональний дитячий майданчик. Нині сільчани за підтримки благодійного фонду “Бене”, програми “Дійсно разом” та Бенянської сільської ради активно його розбудовують. Вже підготовлена територія, придбано всі необхідні елементи й обладнання.

Наявність дитячого ігрового майданчика на території села дасть реальну можливість дітям та батькам збільшити кількість та якість часу, проведеного на свіжому повітрі, популяризувати здоровий спосіб життя, зменшити залежність дітей та дорослих від комп’ютерів та телевізорів, розширити коло спілкуванняі батьків і задовольнити потребу дітей у живому спілкуванні.

 

Історична спадщина села Терново

Організація «Громадський ресурсний центр розвитку села Терново» отримала фінансування у рамках проекту «Дійсно разом» на оцифрування дванадцяти кінофільмів з історії села Терново. Метою проекту є збереження історичної спадщини села та створення технічної бази для можливості їх перегляду місцевими жителями та гостями села в сільському краєзнавчому музеї.

Оцифровані кінострічки увійдуть в туристичні маршрути, що проходять через село і сприятимуть розвитку туристично-екскурсійного руху серед дітей та молоді.

Наразі відбулися перші громадські збори у Тернівському будинку культури. Метою їх проведення була презентація проекту для всієї громади села.

 


 

– Також програма “Дійсно разом” втілюється ще в кількох селах, де результати поки що менш очевидні, але роботи йдуть, – продовжує розповідати пані Наталія. – Зокрема в селі Вільховець на Черкащині за підтримки Карпатського фонду сільська громада повністю заміняє водопровідну систему стаціонарного відділення Територіального центру, де проживають знедолені, позбавлені сімейного затишку та родинної турботи люди похилого віку. Проект “Питна вода” дозволить значно покращити ситуацію з водою у всьому селі. Або ж в Старосамбірському районі Львівської області в Новому Місті сільчани працюють над проектом «Створення умов для забезпечення права дітей Новоміської сільської ради на здобуття якісної дошкільної освіти».

Загалом, як бачимо, нова програма активно працює і приносить реальний практичний результат. Попереду ще багато роботи: стажувальна поїздка до Словаччини – обмін досвідом та позитивними прикладами у вирішення широкого спектру економічних, соціальних та екологічних проблем сільських громад Словаччини; видання посібника кращих практик міжсекторного співробітництва у Словаччині та Україні та заключний захід (розповсюдження досвіду та розвиток мереж) в Україні із залученням партнерів та всіх сторін, що беруть участь у Проекті.